دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه سمنان برگزار شد

 تصویر مرتبط6

دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه سمنان برگزار شد

به گزارش روابط عمومی دانشگاه سمنان دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی با حضور صدها نفر از اساتید، پژوهشگران و دانشجویان رشته زبان و ادبیات عربی و همچنین دبیران عربی سراسر کشور به صورت حضوری و مجازی به میزبانی دانشگاه سمنان برگزار شد.

 

دکتر سیف الله سعدالدین سرپرست دانشگاه سمنان در پیام خود در این همایش ملی (ISC) خاطر نشان کرد: دانشگاه سمنان به عنوان دانشگاه جامع، دانشگاه مادر و دانشگاه معین استان سمنان در نظر دارد با شعار توسعه جامع دانش بنیان دانشگاه ، اثربخشی دانشگاه در سطح منطقه‌ای و ملی و بین المللی را افزایش دهد و این اثربخشی با توسعه جامع منظومه‌ای رخ خواهد داد که برگزاری همایش‌ها یکی از ابزارهای مهم و تأثیرگذار برای عملیاتی کردن اثرگذاری در سطح جامعه است.

 

دکتر سعدالدین خاطر نشان کرد: رشته زبان و ادبیات عربی در دانشگاه سمنان یکی از رشته‌های قوی دانشگاه است و داشتن یک مجله علمی بین‌المللی با همکاری دانشگاه تشرین سوریه دلیلی بر این مسأله است که به انتشار دستاوردهای علمی در سطح بین‌المللی می‌پردازد.

 

وی افزود: فضای کارآفرینی فضای بسیار جامعی است و تمام رشته‌ها می‌توانند در فضای کارآفرینی جایگاه ویژه‌ای داشته باشند. و این همایشی که به همت گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان و انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی برگزار گردید در هفت محور کاربردی به بررسی مسائل مربوط به کارآفرینی و تجاری‌سازی رشته زبان و ادبیات عربی پرداخته است و پیشتازی گروه زبان و ادبیات عربی در این حوزه کارآفرینی جای تقدیر دارد.

 

دکتر محمدحسین احسانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه سمنان نیز با حضور در این همایش ضمن خیرمقدم به حاضرین افزود: انتخاب گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان به عنوان دبیرخانه دائمی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی کشور پس از برگزاری نخستین همایش ملی کارآفرینی و تجاری‌سازی در سال 1393 باعث افتخار این دانشگاه است.

 

دکتر احسانی با اشاره به محورهای دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی خاطر نشان کرد: محدود نمودن محورها و موضوع همایش در دو حوزه گردشگری و ترجمه متون پزشکی هرچند ممکن است باعث محدود شدن پژوهش‌های ارسالی به همایش گردد؛ ولی با تعیین دقیق موضوعات به کاربردی شدن آنها کمک می‌کند.

 

دکتر قدرت الله خیاطیان رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان نیز در این همایش با اشاره به بخش‌ها و توانمندی‌های دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان، گروه زبان و ادبیات عربی این دانشگاه را یکی از گروه‌های فعال دانشکده دانست که با برگزاری دو همایش ملی در حوزه کارآفرینی و تجاری‌سازی رشته زبان و ادبیات عربی باعث ایجاد نگرش جدید در بین دانشجویان رشته شده است.

 

دکتر فرامرز میرزایی نائب رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی کشور نیز در سخنان خود ضمن تشکر از ریاست دانشگاه و گروه زبان و ادبیات عربی این دانشگاه بابت برگزاری منظم دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی خاطر نشان کرد: برگزاری اولین همایش کارآفرینی و تجاری سازی رشته در سال 1393 در دانشگاه سمنان نقطه عطفی در نگرش همه اساتید و دانشجویان رشته بود که از آن همایش به بعد سرفصل‌ها و بسیاری از برنامه‌های درسی رشته زبان و ادبیات عربی چه در سطح وزارت خانه و چه در سطح گروه‌های عربی کشور به شکل محسوسی تحت تأثیر آن همایش تغییر کرد. و سندی که در پایان همایش منتشر شد مبنای کار کمیته تخصصی وزارت قرار گرفت و در انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی نیز مبنای کار در حوزه کارآفرینی در رشته زبان و ادبیات عربی قرار گرفت و حدود 17 مقاله نیز در این حوزه در مجله انجمن منتشر شد.

 

دکتر میرزایی با اشاره به مشکلات نظام آموزشی ایران چه در وزارت علوم و چه در آموزش و پرورش مبتنی بودن آن بر حفظ است؛ یعنی اهداف شناختی دارد نه اهداف مهارتی؛ بنابراین کارورزی و گنجاندن این درس در سرفصل‌های درسی موجب می‌شود که نگاه‌ها به سمت اهداف مهارتی برود. و باید این روح بر کلیه درس‌ها حاکم شود.

 

استاد دانشگاه تربیت مدرس خاطر نشان کرد باید حل مسأله، تفکر انتقادی و خلاقیت در رشته زبان و ادبیات عربی نهادینه شود تا کارآفرینی ایجاد شود.

 

دکتر میرزایی افزود امروز کارآفرینی و تجاری‌سازی با توجه به برخی کم کاری‌های صورت گرفته در سطح کشور از هر زمان دیگری مهمتر است. و باید دانشگاه و سایر نهادها با تلاش مضاعف نقص‌های موجود را جبران کنند که نیازمند برگزاری چندین همایش و سمینار در این حوزه است و در اینجا باید از گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان به خاطر برعهده گرفتن این مسئولیت تشکر نماییم.

 

نایب رئیس انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی افزود باید صرفا داشتن مهارت زبانی عربی نمی تواند فضای کسب و کار ایجاد کند بلکه باید راه‌های مختلف کارآفرینی و مهارت‌های مورد نیاز نیز آموزش داده شود و زمینه‌های جدید کار در فضای مجازی، گردشگری، رسانه و... چه در سطح داخل و چه خارج کشور فضای کسب کار بسیار وسیعی است که باید با مهارت‌های مورد نیاز آن به دانشجویان رشته آموزش داده شود.

 

دکتر علی‌اکبر نورسیده دبیر اجرایی این همایش نیز با بیان گزارشی از نحوه شروع به کار دبیرخانه همایش و اقدامات انجام شده در طول حدود یکسال گذشته، برگزاری دومین همایش ملی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی را نتیجه همکاری اعضای گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان، انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی و اعضای کمیته علمی و اجرایی همایش دانست.

 

دکتر سیدرضا میراحمدی دبیر علمی همایش نیز «توجه به میراث کهن اسلامی ایرانی و ارتباط آن با رشته زبان و ادبیات عربی، تقویت ارتباط دانشجویان و دانش آموختگان رشته زبان و ادبیات عربی با جامعه و صنعت و معرفی زمینه‌های شغلی جدید برای دانش آموختگان را از اهداف این همایش دانست و خاطر نشان کرد، مقالات در سه محور نقد متون پزشکی، کارآفرینی و تجاری سازی، و گردشگری سلامت به دبیرخانه همایش رسید.

 

دکتر میراحمدی افزود: در محور نقد متون پزشکی زمینه‌های بسیار زیادی برای پژوهش وجود دارد که می‌تواند به عنوان یک حوزه غنی و بینارشته‌ای مبنای کار اساتید و پژوهشگران رشته قرار گیرد. در حوزه کارآفرینی و تجاری سازی که بیشترین تعداد مقالات رسیده به همایش نیز همین حوزه بود می‌بایست علاوه بر شناسایی حوزه‌های جدید کارآفرینی و نحوه تجاری سازی دانش زبان و ادبیات عربی به آموزش مهارت‌های لازم در این حوزه پرداخت.

 

وی خاطر نشان کرد: گردشگری و به خصوص گردشگری سلامت نیز از دیگر حوزه‌هایی است که زمینه‌های بسیار زیادی برای کارآفرینی و اشتغال را پیش روی دانشجویان و دانش‌آموختگان رشته زبان و ادبیات عربی می‌گشاید.

 

دکتر کبری روشنفکر مدیر گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه تربیت مدرس تهران و مسئول واحد کارآفرینی انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی، دکتر میثم مدرسی رئیس مرکز کارآفرینی و ارتباط با صنعت دانشگاه سمنان و عضو هیأت علمی گروه آموزشی مدیریت کارآفرینی این دانشگاه و دکتر حامد آرضایی عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام و عضو گروه طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران نیز از دیگر سخنرانان این همایش یک روزه بودند که به همت گروه زبان و ادبیات عربی دانشگاه سمنان به عنوان دبیرخانه دائمی کارآفرینی و تجاری سازی رشته زبان و ادبیات عربی کشور با همکاری انجمن ایرانی زبان و ادبیات عربی برگزار گردید.

کلمات کلیدی
سیدمهدی حسینی نژاد
تهیه کننده:

سیدمهدی حسینی نژاد

تصاویر

تصویر مرتبط1 - تصویر مرتبط2 - تصویر مرتبط3 - تصویر مرتبط4 - تصویر مرتبط5 - تصویر مرتبط7 - تصویر مرتبط8 - تصویر مرتبط9 -

0 نظر برای این مقاله وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *