جستجوی پیشرفته   جستجوی وب

صفحه شخصی دانشکده علوم انسانی دانشگاه سمنان

شنبه ٢٨ دی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 320136
 بازدید امروز : 157
 کل بازدید : 1483596
 بازدیدکنندگان آنلاين : 5
 زمان بازدید : 5/2817
اخبار > برگزاری اولین همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی- اسلامی


ارسال به دوست  نسخه چاپي

   برگزاری اولین همایش ملی آسیب شناسی پایان نامه ها و رساله ها در حوزه علوم انسانی- اسلامی 

سومين جلسه پيش نشست "اولين همايش ملي آسيب‌شناسي پايان‌نامه‌ها و رساله‌ها در حوزه علوم انساني-اسلامي"، چهارشنبه 17 بهمن 97 با حضور دكتر سيد مهدي موسوي نماينده معاونت پژوهشي دانشگاه مذاهب اسلامي در امور همايش، جناب آقاي دكتر خياطيان رياست محترم دانشكده علوم انساني دانشگاه سمنان، دكتر دامغانيان رياست محترم دانشكده اقتصاد و مديريت دانشگاه سمنان، دكتر ابراهيمي معاونت محترم پژوهشي دانشكده علوم انساني دانشگاه سمنان، دكتر عسگري نماينده محترم دانشگاه سمنان در همايش، و برخی از اساتيد هيئت ‌علمي گروه‌هاي مختلف آموزشي در دانشكده علوم انساني دانشگاه سمنان برگزار گرديد.                                                                                                                                           

در ابتدا مقدماتي در مورد دانشگاه مذاهب اسلامي و همايش پيش رو توسط دكتر موسوي عنوان شد و سپس اساتيد حاضر، به بحث در مورد مهم‌ترين آسيب‌هاي پايان‌نامه‌ها و رساله‌ها پرداختند. گسترش بي‌حد و حصر آموزش عالي، كپي‌برداري در پايان‌نامه‌ها، كاربست نتايج پايان‌نامه‌ها، اخلاق پژوهش، و مسائل مربوط به روش‌هاي تحقيق از مواردي بود كه در ابتداي جلسه به ‌تفصيل در مورد آن‌ها بحث شد. در ادامه نيز به مؤلفه‌هايي همچون محدوديت‌هاي زماني دانشجويان جهت دفاع از پايان‌نامه، اخذ واحد پايان‌نامه در ترم آخر تحصيلي، انتخاب رشته و تحصيل بدون ميل باطني، و برخي عوامل رواني و رفتاري تأثيرگذار در اين حوزه اشاره شد. در ايران، دانشجوياني كه توانايي بالاتري دارند، عموماً به رشته‌هاي مهندسي و يا پزشكي سوق پيدا مي‌كنند (حتي بدون داشتن علاقه و صرفاً به دلايل مالي) و دانشجوياني كه بعضاً توانايي پايين‌تري دارند به‌ناچار وارد رشته‌هاي علوم انساني مي‌شوند؛ درحالي‌كه مهم‌ترين مسائل كشور بايد از طريق علوم انساني حل شود.                                                                            

علاوه بر اين، به ذينفعان مختلف در رابطه با يك پايان‌نامه اشاره شد كه شامل دانشجويان، اساتيد، مجلات، صنعت و ... مي‌شود. در تدوين يك پايان‌نامه، با تناقض در اهداف و منافع ذينفعان مواجه هستيم كه مي‌تواند به‌عنوان يك آسيب جدي مطرح گردد. به‌عنوان مثال، مجلات پژوهشي به دنبال موضوعات جديد هستند، ولي صنايع به دنبال موضوعات كاربردي در عمل هستند. مسائل آيين‌نامه‌اي نيز در خصوص ارتقاي اساتيد بحث مهمي است كه ارتقا را به چاپ مقالات منوط كرده است. به همين دليل است كه پايان‌نامه‌ها به سمت‌وسوي خاصي گرايش پيدا مي‌كند؛ و ارتباط دانشگاه با صنعت عملاً قطع مي‌شود؛ و يا ارتباط درستي ايجاد نمي‌شود .                                                                                                                                                     

در انتها نيز به دليل اهميت موضوع همايش، اساتيد حاضر در جلسه بر برگزاري مداوم و سالانه اين همايش كه توفيق آن نصيب دانشگاه مذاهب اسلامي شده، بالاتفاق تأكيد داشتند و تنها در اين صورت است كه اين همايش در شناسايي و طبيعتاً تلاش جهت رفع آسيب‌هاي پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي علوم انساني-اسلامي به موفقيت نائل خواهد آمد.